Відділ «Поштова станція» Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського

Адреса: вул.Поштова, 5
Графік роботи: Відділ працює без вихідних. Прийом відвідувачів з 10.00 до 16.00.
Номер телефону: (04631)25495
Другий номер телефону: 0684017513
Категорії: Музеї;
показати на карті

Унікальна експозиція відділу розміщена в одному з будинків комплексу будівель Поштової контори – пам’ятки архітектури XVIII ст. та рерпрезентує розвиток поштової справи в Україні вцілому та в Ніжині зокрема. В музейних вітринах представлені оригінальні колекції дорожнього побуту: поштові приладдя, чорнильні прибори XIX-XX ст., піддужні дзвіночки, підсвічники, колекції поштових марок Росії і України, матеріали про функціонування Ніжинської поштової контори і роботу її працівників. За архівними джерелами в окремому залі відтворено інтер’єр кімнати станційного наглядача з робочим місцем та місцями для відпочинку подорожуючих.

Відділ відкрито 16 вересня 1993 року у дні святкування 1000-літнього ювілею міста Ніжина. Він розміщений в одному з будинків комплексу будівель Поштової контори – пам’ятки архітектури XVIII ст.

У експозиціях відділу відтворено історію розвитку кінної пошти України з часів існування Київської Русі – до кінця XIX ст. на основі архівних документів про Ніжинську пошту, які збереглися в державному історичному архіві м. Києва і Центральному історичному архіві Санкт-Петербургу.

В музейних вітринах представлені оригінальні колекції дорожнього побуту: поштові приладдя, чорнильні прибори XIX-XX ст., піддужні дзвіночки, підсвічники, колекції поштових марок Росії і України, матеріали про функціонування Ніжинської поштової контори і роботу її працівників.

В окремому залі відтворено інтер’єр кімнати станційного наглядача з робочим місцем та місцями для відпочинку подорожуючих.

В різні часи на Ніжинській поштовій станції серед численних подорожуючих зупинялось багато видатних діячів науки і культури: М. Ломоносов, Г. Сковорода, Д. Фонвізін, О. Пушкін, О, Грибоєдов, М. Гоголь, М. Глинка, В. Даль, Т. Шевченко, А. Чужбинський, М. Вовчок, Г. Штернберг, І. Рєпін, Л. Глібов і багато інших.

У цьому будинку відділу 25 жовтня 1860 р. в сім’ї поштаря народився і провів дитячі роки видатний український художник-баталіст, академік Микола Семенович Самокиш. В експозиції представлені різноманітні матеріали про життя і творчість художника та його учнів.

Місце на карті