Церква святих Костянтина та Олени

Датування: 1819-1820рр
Охоронний № : 5573
Адреса: Троїцьке кладовище, вул.Космонавтів
Категорії: Пам'ятки архітектури;
Доба: Імперська;
Персоналії: Зосима Анастасій; Зосима Микола; Микола Васильович Гоголь;
показати на карті

Церква святих Костянтина та Олени зведена на Грецькому кладовищі за ініціативою грецької громади в Ніжині. Під алтарними стінами церкви похований Анастасій Зосима – дворянин, кавалер Грецького Командорського Ордена Спасителя, меценат, жертвував -ший значні кошти на відкриття православних храмів, училищ, бібліотек, лікарень та його не менш відомий брат Микола Зосима. Кладовищенська церква перероблена на ритуальний зал. Належить УПЦ Київського Патріархату.

Художні розписи, іконостас, яки колись прикрашали інтер”єр церкви Костянтина та Олени , на жаль ,не збереглися . Під алтарними стінами церкви похований Анастасій Зосима – дворянин, кавалер Грецького Командорського Ордена Спасителя, меценат, який разом зі своїми братами( могила Миколи Зосима знаходиться поруч) надавав великі кошти грецькій громаді Ніжина. Брати Зосими добре відомі не тільки своєю просвітницькою діяльністю. Бувши патріотами своєї батьківщини – Греції, вони поклялись не займатися особистим життям, доки Греція не звільниться від османської навали.

Микола Гоголь описав освячення храму святих Костянтина та Олени в своєму творі: «Нечто о Нежине, или Дуракам закон не писан».

Зараз приміщення церкви використовується для поховальних ритуалів.

Автор(-и): Кулик Л.Ю.

Місце на карті