Церква Іоанна Предтечі 1842р

Датування: 1842р
№ наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 1566
Дата наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 2012-12-21
Охоронний № : 10025-Chr
Адреса: Площа Заньковецької, 2
Доба: Імперська;
Статус: Об'єкт місцевого значення;
Категорії: Пам'ятки архітектури; Втрачені місця;
показати на карті

Церква Іоанна Предтечі збудована у 1842 р., як тепла, опалювальна у зимовий час, церква при Миколаївському соборі. Первісно мала класицистичний стиль. 10 мурованих одноповерхових лавок собору утворювали торгові ряди - довгий корпус, оточений відкритою галереєю. Лавки відгороджували соборний комплекс від площі зі сходу по одній лінії з апсидою церкви Іоанна Предтечі, впритул прилягаючи до неї. У 20-тих рр. ХХ ст. церкву спотворено та перебудовано на міський Будинок культури. Відкриту галерею торгових рядів закладено цеглою.

Церква Іоанна Предтечі з предєлами св. Варвари та св. Митрофана збудована у 1842р., на місці старовинної мурованої церкви св. Варвари (17ст.), яка сильно постраждала від пожежі 1792 р. При церкві діяли шпиталь і школа.

Первісно церква Іоанна Предтечі була збудована у стилі класицизму. Мурована, зального типу, мала великий круглий барабан з напівколонами і напівкруглим куполом. Входи та східну абсиду прикрашали чотириколонні портики тосканського ордену з трикутними фронтонами.

Всі ікони цього храму були прикрашені срібними ризами, подарованими старостою Миколаївського собору Іваном Артемоновичем Куликовим та його братом.

Споруда церкви Іоанна Предтечі (у первісному виді) разом з торговими рядами своїми формами і пропорціями гармонійно вписувалася у історико-архітектурне середовище Соборної площі. Разом з нині зруйнованими двоярусною дзвіницею, капличкою, кам`яними торговими палатками, вона утворювала цілісну композицію, неповторне обрамлення Миколаївському собору.

Автор(-и): Руденко Л.М.

Місце на карті