Церква Успіння Пресвятої Богородиці

Датування: 1761 р
Адреса: вул. Поштова, 2
Доба: Козацька;
Персоналії: Леонід Іванович Глібов;
Категорії: Втрачені місця;
показати на карті

Успенська церква, зведена 1761 року, мала особливо величний вигляд. У ХІХ столітті до неї із західного боку прибудували триярусну дзвіницю. З розповідей і архівних документів відомо, що це була досить велика будівля, яка поділялась на холодну та теплу церкви. Влітку 1943 року радянські солдати висадили в повітря п’ятибанну Успенську церкву, а 1959 року танк доруйнував рештки її стін.

У соборі вінчався байкар Л. Глібов з донькою протоієрея цієї церкви Ф. Бордоноса. 15 жовтня 1860 року протоієрей Федор Бордонос хрестив сина чиновника Ніжинської поштової станції Семена Захаровича Самокиша та його дружини ˗ Марії Дмитрівни маленького Миколу Самокиша ˗ майбутнього видатного художника˗баталіста, автором багатьох відомих картин (зокрема, героїчного полотна “Бій Кривоноса з Вишневецьким”, що навіки прославило славне минуле нашого волелюбного народу).

У 1761 році на місці дерев'яної церкви коштом купця Алісова і дворянина Петра Клобукова збудували Успенську церкву. Церква мала особливо величний вигляд і сучасники називали її кращим з ніжинських храмів. Із часом храм став замалим для віруючих, і прихожани добудували собор. 1812 року будівництво храму закінчилось. 1838 року добудували із західного боку дзвіницю, у 1841р. зробили огорожу. З розповідей і архівних документів відомо, що будівля храму вражала своїми розмірами,бо поділялася на два приміщення холодну та теплу церкви. Старожили стверджують, що розпис у цих церквах був величнішим, ніж у Миколаївському соборі або в спорудах Благовіщенського монастиря. Відомо, що собор поділявся на два приміщення – холодну та теплу церкви.

Зовні Успенська церква дещо нагадувала Благовіщенський собор. Проте бічні бані тут розміщувались не на кутових, а на основних бокових об'ємах, що характерно для хрещатих у плані п'ятиверхих храмів доби українського бароко. З західного боку від церкви знаходилась велика триярусна дзвіниця, прибудована в ХХ ст., яка мала характерні риси стилю класицизму.

У січні 1927 року окружний адміністративний відділ категорично заборонив священику Успенської церкви на свято Хрещення йти хресним ходом до річки Остер. Замість релігії, віри в милосердного Христа, Сталін створював культ власної особи, що призвело до шаленого цькування духовенства, його фізичного знищення та руйнування храмів. І ось влітку 1934 року над старовинним Ніжином почали лунати вибухи і в повітря злетіли дзвіниця та п’ятибанна церква. У 1959 році танк доруйнував рештки стін Успенської церкви. Краща з ніжинських церков була остаточно знищена.

Автор(-и): Дейнека К.

Місце на карті