Будинок грецького магістрату

Датування: 1785р
№ наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 970
Дата наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 1963-08-24
Охоронний № : 832
Адреса: Вул. Гребінки, 21
Персоналії: Зосима Анастасій; Зосима Микола;
Доба: Імперська;
Статус: Об'єкт національного значення;
Категорії: Пам'ятки архітектури;
показати на карті

Будинок грецького магістрату споруджено у 1785 р. Будинок мурований, у стилі бароко, двоповерховий, зберігся у первинному вигляді - рідкісний зразок адміністративної будівлі 18ст., що зберігся до наших днів. Ніжинський Грецький магістрат - орган місцевого самоврядування грецької громади Ніжина запроваджено за наказом Катерини ІІ. (1785р.). Магістрат мав власну печатку, розглядав всі справи грецької громади і не підлягав контролю місцевої влади. Ніжинські греки були звільнені від оподаткування й виконання державних повинностей. 20 лютого 1872 р. Ніжинський Грецький магістрат було ліквідовано, греки приписувалися до стану міщан, а всі документи передавалися до міської Управи.

«Будинок грецького магістрату зберігся у первісному об`ємі. Перепланування в середині пов`язані з пристосуванням будівлі під житло. Втрачені металеві ґрати на вікнах першого поверху та оковані металом ставні.

Споруда у стилі бароко, мурована, двоповерхова, із склепінчастим підвалом, прямокутна у плані. З боку дворового фасаду – двоповерхова прибудова, яка виконує роль сходового прогону (первісні сходи віялоподібні з дерева з дерев`яним поруччям). Фасади вирішено лаконічно. По периметру діляться горизонтальним пояском на два яруси. Віконні прорізи – унизу квадратні, горішні прямокутної форми, наличники виконані у характерних для Ніжина барочних формах. У віконних прорізах збереглися металеві крюки від ставень та ґраток. Перекриття першого поверху - напівциркульні склепіння та плоскі, другого – плоскі. Дах чотирискатний, конструкції дерев`яні, покриття – металеве. Пам`ятка – рідкісний зразок адміністративної будівлі 18ст, що зберігся до наших днів.»

[Памятники градостроительства и архитектуры УССР. – К.: Будівельник, 1986 г., т. 4, с. 283-284]

Місце на карті