Синагога Золотницького

Датування: 1910-ті рр
Охоронний № : 10062-Чр
Адреса: вул. Яворського, 7
Доба: Імперська;
Категорії: Пам'ятки архітектури;
показати на карті

Була збудована у 1910-ті рр. Будинок одноповерховий, дерев’яний обкладений цеглою. В плані прямокутний із дерев’яною верандою біля торцевого фасаду. Планування комбіноване, анфіладне та коридорне. Молитовний зал орієнтований на вулицю і має 4 вікна. Решта кімнат приблизно у два рази менша за площею, кожна з них має по одному чи по два віконні прорізи. Синагога добре збереглася до нашого часу і майже не зазнала перебудов.

Синагога Золотницького знаходиться в центральній частині міста, на червоній лінії вулиці Яворського, навпроти Благовіщенського собору. Вона була збудована на кошти відомого ніжинського підприємця та мецената – Х.А. Золотницького. Слід зазначити, що історія роду Золотницьких, виходить далеко за межі Ніжина. Хаім Абрамович Золотницький, у метриках, записаний був, як "київський першої гільдії купецький син". До революції, сім’ї Золотницьких, належав магазин, де продавалися, часи, велосипеди, та дорогоцінності.

Будівля колишньої синагоги одноповерхова, в ній розташовувалась «центральна» синагога та «державний» штат равинів (при радянській владі «уповноважених»), тут відбувалися зустрічі з офіційними представниками влади, та інвентаризація господарства іудейської общини, загальні збори, на яких були присутні представники молитовних будинків та шкіл.

Інтер’єри оформлені простими підстеленими тягами, двері дерев’яні фільончасті, дверна та віконна фурнітура витоговлена в період будівництва, тобто в другому десятиріччі 20 ст.

За даними М. Меня, ця синагога була відкрита 18 квітня 1922 р., припинила свою роботу в 1929 р. стаття, в зв’язку з постановою Окружного Виконкому, від 2 грудня 1928 р. було закрито дві церкви і дві синагоги, втому числі і Золотницького. Реакцією на дану постанову, була стаття в газеті «Нове село» за 14 грудня 1929 р., під назвою «Синагоги під культурні установи».

Фасади вирішені у формах так званого. «цегляного стилю», що передбачає декорування із використанням профільованої та простої цегли. Будівля є цікавим прикладом сакральної іудейської архітектури Ніжина перших десятиліть 20 ст. На сьогодні в приміщенні знаходяться навчальні класи ЗОШ № 1.

Автор(-и): Рой С. В., науковий співробітник НКМ ім. І. Спаського

Місце на карті