Садиба поміщиків Макарових

Датування: Перша третина 19 ст.
№ наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 1566
Дата наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 2012-12-21
Охоронний № : 10031-ChR
Адреса: Вул. Небесної Сотні, 11
Доба: Імперська;
Статус: Об'єкт місцевого значення;
Персоналії: Т.Г. Шевченко; М. Вовчок; Микола Васильович Гоголь; О.І. Герцен;
Категорії: Пам'ятки історії; Пам'ятки архітектури;
показати на карті

Будівля є характерним прикладом цивільної архітектури Ніжина доби пізнього класицизму. Садиба належала місцевому поміщику Миколі Яковичу Макарову (1828-1892) - чиновнику, журналісту, культурно-просвітньому діячеві. М. Макаров був керівником Московської казенної палати, членом ради міністра фінансів. М.Я.Макаров був у дружніх стосунках з Т.Г.Шевченком, Марком Вовчком, О.І.Герценом. За переказами у головному будинку садиби в 1827 р. читав свої перші твори Микола Гоголь.

Одноповерховий житловий будинок належав місцевому поміщику Миколі Яковичу Макарову (1828-1892) - чиновнику, журналісту, культурно-просвітньому діячеві. У 1848 він закінчив Ніжинський юридичний ліцей, служив у різних відомствах, був керівником Московської казенної палати і в кінці життя був членом ради міністра фінансів. Часто влітку відвідував Ніжин. М.Я.Макаров був у дружніх стосунках з Т.Г.Шевченком, Марком Вовчком, О.І.Герценом.

М. Макарову Т.Шевченко присвятив у 1860 р. вірш «Барвінок цвів і зеленів», навіяний сумними почуттями неподіленої любові до колишньої кріпачки Макарова - Ликери Полусмакової.

Головний будинок зведений в першій третині 19 ст. Це була прямокутна в плані споруда з коридорним плануванням. В третій чверті 19 ст. прибудовано дворовий ризаліт та галерею, в результаті чого план отримав складну конфігурацію.

Фасад первісного об’єму стилістично пов'язаний із класицизмом. Високі прямокутні віконні прорізи прикрашені прямими сандриками на кронштейнах, під вікнами пропущений карниз нескладного профілю. Вінцевий карниз вирішений у формах, характерних для ніжинської архітектури рубежу 18 – 19 ст.: цегляний профіль поєднано із дерев’яним підшивним звісом. Дворовий фасад також вирішений із застосуванням ордерних елементів: пілястри з базами та капітелями членують площину стіни, на них спирається повний антаблемент із багатообломним виносним карнизом. Прорізи прикрашені наличниками, під вікнами пропущений фриз, що складається із ніш, ширина яких прив’язана до ширини прорізів. Галерея пізніше була закладена із влаштуванням віконних прорізів. Ризаліт завершений аттиком, бічні секції фасадів – трикутними фронтонами.

Будівля є характерним прикладом цивільної архітектури Ніжина доби пізнього класицизму.

Місце на карті