Пам'ятник графу І. А. Безбородьку – засновнику Ніжинської гімназії вищих наук

Датування: Кінець 18 – початок 19 ст
Адреса: Вул. Графська, біля старого корпусу Ніжинського Державного університету
Доба: Імперська;
Персоналії: Микола Васильович Гоголь; Євген Павлович Гребінка; Аполлон Миколайович Мокрицький; К. Базилі; В. Тарновський; Я. де Бальмен; А. Горонович; П. Лукашевич; М. Білевич; М. Прокопович;
Категорії: Пам'ятники;
показати на карті

Безборо́дько Ілля́ Андрі́йович (1756 - 1815) — український шляхтич, генерал-поручик, граф, сенатор Російської імперії, дійсний таємний радник, меценат. В 1805-1817 рр. його коштом у Ніжині була збудована гімназія вищих наук – перший навчальний заклад університетського типу на Лівобережній Україні.
Бюст був знайдений на початку 90-х років у Київському музеї російського мистецтва, відреставрований і встановлений у Ніжині.

Ілля Безбородько походив з української шляхетської родини, представників козацької старшини. Народився у м. Глухів. Син Андрія Яковича Безбородька, генерального писаря, та Євдокії Михайлівни Забіли. У 1771 р. вступив на військову службу, був учасником воєнних походів проти турків (1773-1774), служив під командуванням Олександра Суворова, герой штурму Ізмаїла (1790), відзначений золотою шпагою, прикрашеною діамантами, з надписом «За хоробрість» (1793).

З 1795 р. Ілля Безбородько служить в званні генерал-поручика. У квітні 1797 року у день своєї коронації імператор Павло I нагородив його орденом святого Олександра Невського, а у 1798 році призначив дійсним таємним радником і сенатором. На службі Безбородько перебував до 1799 року, коли пішов у відставку.

У 1805 р .І.Безбородько пожертвував на заснування Ніжинської гімназії вищих наук будинок із садом у Ніжині на правому березі річки Остер, а також видав з цією метою 210 тис. крб., призначених його братом Олександром Безбородьком для благодійних справ та зобов'язався й надалі вносити на утримання гімназії по 150 тисяч крб. щороку. Головний навчальний корпус будував (1805–1817 pp.) академік архітектури Луїджі Руска (італ. Luigi Rusca), і 1820 року відбулося урочисте відкриття гімназії, за статутом прирівняної до університету. У Росії на той час подібними закладами були: Царськосельський (Петербург) та Рішельєвський (Одеса) ліцеї.

Граф Ілля Андрійович Безбородько мав «височайше пожалуване» йому звання Санкт-Петербурзького губернського очільника дворянства. Помер 15 червня 1815 року, похований в Олександро-Невській лаврі.

Місце на карті