Пам’ятник гетьману Б. Хмельницькому

Датування: 1993 р
Адреса: вул. Я. Батюка, сквер ім. Б. Хмельницького
Доба: Незалежності України;
Персоналії: Богдан Хмельницький; О. Ковальов;
Категорії: Пам'ятники;
показати на карті

Пам’ятник гетьману Б. Хмельницькому роботи скульптора Ковальова О.О. був встановлений у вересні 1993 р. з нагоди 1000-ліття від часу заснування Ніжина.

Богдан Хмельницький (р. ж. 1595-1657) – видатний український військовий і політичний діяч, один з лідерів Національно-визвольної революції 1648-1657 рр., перший гетьман Української козацької держави – Гетьманщини.

Б. Хмельницький народився у 1595 р. у родині чигиринського сотника Михайла Хмельницького. Навчався у Київській братській школі та єзуїтському колегіумі. Мав природжений талант до вивчення мов, вільно володів польською, турецькою, татарською, французькою та латинню.

З юних літ Б. Хмельницький долучився до військової справи і вже у 1620 р. разом з батьком у складі військ Речі Посполитої брав участь у битві з турецькою армією під Церорою. Внаслідок поразки у битві потрапив до турецького полону, де пробув два роки. Повернувшись з полону служив реєстровим козаком Чигиринського полку, а згодом отримав посаду Чигиринського сотника.

У 1647 р. через особистісний конфлікт з чигиринським підстаростою Чаплинським Б. Хмельницький втікає на Запорізьку Січ, де піднімає повстання проти панування Речі Посполитої на українських землях. У січні 1648 р. загальна січова рада обирає Б. Хмельницького гетьманом України.

У квітні-вересні1648 р. українські козаки та селяни на чолі з Б. Хмельницьким, за підтримки союзних татар, завдали поразки польській армії у битвах при Жовтих Водах, Корсуні та Пилявцях. У 1649 р. між гетьманом Б. Хмельницьким та польським королем Яном ІІ Казимиром було укладено Зборівський мирний договір за яким на карті світу постала нова незалежна українська держава – Гетьманщина. У 1652 р. Б. Хмельницький завдав нищівної поразки Речі Посполитій у битві під Батогом. У 1654 р., шукаючи нових союзників у війні проти Речі Посполитої, Б. Хмельницький укладає з Московським царством військово-політичну угоду у Переяславі. Не довівши справу побудови міцної Української держави до логічного завершення, у серпні 1657 р. Б. Хмельницький помирає.

Після перемог Б. Хмельницького весною 1648 р. під Жовтими Водами і Корсунем до війни з Польщею та процесу українського державотворення долучилася і Ніжинщина. У червні 1648 р. Ніжин став центром новоутвореного Ніжинського козацького полку, що за часів Б. Хмельницького був найбільшою адміністративно-територіальною і військовою одиницею Гетьманщини. Сміливі ніжинські козаки ціною власного життя вклали свою міцну цеглину до фундаменту перемог Б. Хмельницького як на полі бою, так і внутрішній політиці. Абсолютно всі ніжинські полковники часів Б. Хмельницького були близькими соратниками та родичами гетьмана. Сестра ніжинських полковників Івана та Василя Золотаренків Ганна була третьою дружиною Б. Хмельницького. Неодноразово ніжинські полковники перебували у складі посольств Гетьманщини до Великого князівства Литовського та Московського царства, зміцнюючи міць та авторитет новоутвореної Української держави на міжнародній арені.

Автор(-и): Желєзко Р.А.

Місце на карті