Пам’ятник керівнику Ніжинської підпільної комсомольсько-молодіжної організації Якову Петровичу Батюку

Датування: 1967р
Адреса: вул. Батюка
Категорії: Пам'ятники;
Персоналії: Батюк Яків Петрович;
показати на карті

Пам’ятник Якову Петровичу Батюку відкрито у 1965 році. Скульптор Григорій Гутман (1916-1971). У вересні 1993 року бюст перенесено з рогу вулиці Я. Батюка і площі М. Заньковецької на початок вулиці імені Героя неподалік від площі І. Франка.

Яків Петрович Батюк (1918-1943), адвокат, Герой Радянського Союзу (1965, посмертно). В ранньому дитинстві повністю втратив зір. Після закінчення юридичного факультету Київського університету (1940) був направлений на роботу в Ніжин адвокатом Ніжинської міської колегії адвокатів. В роки Великої Вітчизняної війни очолив Ніжинську підпільну комсомольсько-молодіжну організацію. Єдиний у світі незрячий керівник підпілля.

Нагороджений орденом Леніна (посмертно). Іменем Я.П. Батюка названі вулиця в місті (колишня вулиця Кушакевича), де встановлено пам’ятник . На будинку, де розташовувався штаб підпільників, установлена меморіальна дошка, на місці розстрілу – пам'ятний знак. Про діяльність Батюка Я.П. і ніжинського підпілля написані книги: Є. Шатров «Подвиг у пітьмі», М. Шуст «Пітьмі непідвладні». У 1984 р. поставлено двохсерійний фільм «За ніччю день іде» (режисер – Олег Бійма); роль Якова Батюка зіграв заслужений артист УРСР Володимир Конкін.

Місце на карті