Пожежне депо

Датування: 1910 р
Охоронний № : 10055– Чр
Адреса: вул. Студентства 2
Доба: Імперська;
Категорії: Пам'ятки архітектури;
показати на карті

Ніжинська пожежна команда заснована ще в 1865 р., розташовувалася (де й розміщується дотепер) біля будівлі Міської Думи. В 1910 р. на місці дерев’яних сараїв було збудовано цегляне двоповерхове пожежне депо (власне, депо розташовувалося на першому поверсі). Міським бюджетом утримувалася спеціальна пожежна добровільна команда. Зараз – воєнізована Пожежна частина МНС України.

Ніжинська пожежна станція почала свою роботу після отримання Ніжином Магдебурзького права у середині XVII ст. Магістрат назначав із своїх працівників уповноважену особу – райцу, який і завідував цією справою. Він повинен був приймати участь і керувати ліквідацією пожежі і спостерігати за тим, щоб цехові товариші і міщани з'являлись на пожежу з усіма необхідними інструментами. У інструкції, яка була складена для райци, значилося, що в кожному дворі повинно бути достатньо води в діжках, до даху будинків повинні були приставлені драбини (переметні і підставні), а на довгих палях почеплені мочали. Райца повинен був слідкувати за тим, аби в хатах «безвременно» не було вогню, аби в трубах сажа чистилася своєчасно, і всякий домохазяїн з'являвся на пожежу з відром чи сокирою, дивлячись з того, як це йому було розписано. В кравецькому, шевському, різницькому та перепечайському цехах повинні були знаходитись наступні інструменти: по 3 діжки з водою, по 4 пожежних відра, по 2 щити, по 2 крюки, по 2 драбини, по 2 вил, по 2 шкіряних відра.

В ковальському і гончарному цехах повинні були стояти по 1 діжці з водою, по 1 крюку, по 1 вилам і по 1 драбині. З цими інструментами цехові товариші по заздалегідь складеним і схваленим магістратом розписом повинні були з'являтися на пожежу. Ті, які не приходили - підлягали штрафуванню та покарі.

Крім того, в самому магістраті на випадок пожежі знаходився ще й пожежний обоз, який являв собою 4 діжки, 2 крюки, 2 вил, 2 драбини, 4 пожежних і 10 дерев'яних відер.

Пізніше, в 1865 році, в Ніжині була створена Міська пожежна команда. Фінансове утримування команди відбувалось за рахунок місцевої казни. В цьому ж році був створений перший міський пожежний комітет, до складу якого входили гласні Міської Думи. Вони слідкували за фінансовим утриманням пожежників, за забезпеченням та відновленням засобів боротьби з вогнем.

Починаючи 3 1867 року в місті формується постійна система протипожежної безпеки. В 1910 р. на місці дерев’яних сараїв було збудовано цегляне двоповерхове пожежне депо (власне, депо розташовувалося на першому поверсі). Двоповерховий будинок цегляного стилю має розвинений карниз та елегантне куте огородження даху на стовпчиках. В нижньому ярусі влаштовано великі брами для виїзду пожежних екіпажів. Зараз – воєнізована Пожежна частина МНС України.

Автор(-и): Кулик Л.Ю.

Місце на карті