Комплекс споруд Поштової станції

Датування: 70-ті роки XVIII ст
№ наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 1566
Дата наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 2012-12-21
Охоронний № : 10052-Чр
Охоронний № (для об'єктів місцевого значення) : 122(I)
Адреса: вул. Думська,4; вул. Поштова, 5
Доба: Імперська;
Персоналії: Микола Васильович Гоголь; Євген Павлович Гребінка; М. Ломоносов; Д. Фонвізін; А. Пушкін; А. Грибоєдов; М. Глинка; Т.Г. Шевченко; М. Вовчок; І.Ю. Рєпін; М. Лисенко; Микола Семенович Самокиш;
Категорії: Пам'ятки архітектури;
Персоналії: Леонід Іванович Глібов;

До нашого часу в Ніжині зберігся єдиний в Україні комплекс будівель Поштової станції (контори). Комплекс побудовано в 70-ті роки XVIII ст.,складався з двох симетрично зведених одноповерхових мурованих флігелів, двоповерхового будинку та двох стаєнь. У флігелі, що зберігся, розташовано музей &amp;quot;Поштова станція&amp;quot;, де представлено історію кінної пошти України від періоду Київської держави до кінця XIX ст. В експозиції представлено колекції речей дорожнього побуту і поштового приладдя: чорнильні прибори XIX-XX ст., дзвіночки, підсвічники, колекції поштових марок.&lt;br /&gt;<br />
В окремому залі відтворено інтер’єр робочого місця станційного наглядача та куточок для відпочинку подорожуючих.

До нашого часу в Ніжині зберігся єдиний в Україні комплекс будівель Поштової станції (контори) . Комплекс побудовано в 70-ті роки XVIII ст. на кошти П.Клобукова , у 1785 р. його син продає ці приміщення Банковій конторі, а з 1787 р. продані для потреб Поштової контори. З 1802 р. у цьому приміщенні почали приймати пошту та пасажирів.

Комплекс поштової станції розташовано на ділянці, обмеженій з двох боків паралельними вулицями Поштовою та Думською. Первісно складався із двох симетрично зведених одноповерхових флігелів і двоповерхового будинку готелю для приїжджих, що містив також службові квартири начальника поштової станції, його помічника; на першому поверсі знаходилися приміщення для прийому посилок, великогабаритних вантажів. У лівому флігелі було обладнане робоче місце станційного наглядача, у правому- приміщення для вартових та ямщиків. Північний флігель знесено у другій половині 20 ст. На задньому дворі знаходилися колодязь, погріб, сараї, стайня. Увесь комплекс споруд обнесений високою цегляною огорожею.

Комплекс поштової станції у Ніжині є одним із найдавніших збережених не тільки на території України, але й на колишній території Російської імперії взагалі.

В одному з флігелів розташовано музей "Поштова станція", де представлено історію кінної пошти України від періоду Київської держави до кінця XIX ст.

Експозицію побудовано за архівними документами про Ніжинську поштову станцію, що зберіглися в Державному історичному архіві Києва та Центральному історичному архіві Санкт-Петербурга.

Музейна експозиція покликана створити у відвідувача враження повернення у XIX століття. У музейних вітринах представлені оригінальні колекції дорожного побуту: поштові приладдя,чорнильні прибори XIX-XX ст., піддужні дзвіночки, підсвічники, колекції поштових марок, матеріали про функціонування Ніжинської поштової контори. До експозиції увійшли речі дорожного побуту, передані почесним громадянином Ніжина О.Лазаренком.

У другій залі відтворено кімнату станційного наглядача- на стіні висить карта поштових трактів, стоїть старовинний стіл, лави, скрині, дорожні валізи. Також тут є куточок для проїжджаючих з відповідною атрибутикою- самоваром і чайним посудом.

У цій будівлі в 1860 р. у родині поштаря народився та провів дитячі роки видатний український художник-баталіст, академік М. Самокиш. В експозиції представлені різноманітні матеріали про життя і творчість художника та його учнів.

У жовтні 1970 р. на фасаді будинку встановлено меморіальну дошку відомому художнику.

З 1992-1993 роках над створенням експозиції відділу « Поштова станція » працювали завідуюча відділу О.Пономар, головний зберігач фондів Л.Руденко, науковий співробітник М.Майборода. Автор художнього проекту член Спілки художників України С.Брік (Київ). Над виготовленням обладнання та вітрин працювали ніжинські майстри Б.Рогозкін і Ю.Ахтирський, художник- оформлювач експозиції В.Ісаєнко, реставрацію меблів виконав художник Ю.Галай. Велику допомогу надавали відомі митці С.Шишко та В.Яценко.

Комплекс будівель Поштової станції за своїми архітектурними формами і пропорціями гармонійно вписується в оточуюче історико-архітектурне середовище, яке являє собою зразок фасадної забудови Старого Міста рубежу XVIII-XIX ст.

Автор(-и): Радей І.В.