Комплекс Ніжинського ліцею (мур.) XIX ст.

Датування: XIXст
№ наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 2-3
Дата наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 1999-01-01
Охоронний № : 825
Адреса: вул. Графська, 2
Доба: Імперська;
Персоналії: Микола Васильович Гоголь; Євген Павлович Гребінка; В. Забіла; Нестор Васильович Кукольник; Аполлон Миколайович Мокрицький; К. Базилі; В. Тарновський; П. Редькін; Я. де Бальмен;
Категорії: Пам'ятки архітектури;
показати на карті

Комплекс Ніжинського ліцею збудовано в XIX ст., складався з головного корпусу (ліцею) , каретника, стайні та житлового флігеля. Ліцей князя Безбородька – один з найстаріших вищих навчальних закладів України.&lt;br /&gt;<br />
Відкритий у 1820 р. на кошти нащадка української козацької старшини, канцлера О.А. Безбородька та його брата графа І.А.Безбородька як Гімназія вищих наук. Навчальний корпус гімназії споруджено протягом 1805 - 1817 рр. за проектом академіка архітектора Луїжі (Алоїзія) Руска . У стильовому відношенні будівля відобразила риси класицизму кінця XVIII ст. &lt;br /&gt;

Комплекс Ніжинського ліцею збудовано у XIX ст., складався з головного корпусу (ліцею), каретника, стайні та житлового флігеля. Ліцей князя Безбородька – один з найстаріших вищих навчальних закладів України.

Ліцей відкритий у 1820 р. на кошти нащадків української козацької старшини братів Безбородьків. Спочатку навчальний заклад називався Гімназія вищих наук. Головний навчальний корпус гімназії споруджено протягом 1805 - 1817 рр. за проектом академіка архітектора Луїжі (Алоїзія) Руска. У стильовому відношенні будівля відобразила риси класицизму кінця XVIII ст., в якій переважали гладенькі поверхні, прямі лінії, різьблені форми. Втім, у будівництві гімназії відбилися риси перехідних епох. Про це свідчить гільчастий декоративний мотив, що заповнює тимпани фронтонів. «Родзинкою» будівлі є чудова колонада тосканського ордера. Товщина стін на першому поверсі досягала 1 м 30 см.

Центральна частина будинку була двоповерхова з портиком, що мав дванадцять колон і дванадцять східців. Із двох боків прилягали триповерхові крила. Будинок П-подібної форми мав між крилами зручне подвір’я. На першому поверсі були розміщені апартаменти попечителя навчального закладу та квартира директора гімназії, в північному крилі – їдальня для гімназистів, а південному – церква. На другому поверсі – бібліотека, актовий зал із барельєфами засновників гімназії, анфіладно розташовані навчальні приміщення. На третьому поверсі з північного боку розмістилися спальні ліцеїстів, з південного - квартири викладачів.

Поруч був парк зі ставками. Навколо головного корпусу були розміщені окремий флігель і господарські будівлі. Будівництво вели кріпаки навколишніх сіл під керівництвом досвідченого будівничого Івана ( Джованні ) де Лукіні.

У 70-і роки XIX ст. під час перебудов над колонадою влаштували балкон і звели 3-й поверх, але це майже не змінило загального вигляду будівлі.

Автор(-и): Радей І.В.

Місце на карті