Грецька Всіхсвятська церква

Датування: 1805р
Охоронний № : 826
Адреса: вул. Гребінки, 31
Доба: Імперська;
Категорії: Пам'ятки архітектури;
показати на карті

Всіхсвятська церква будувалась з 1760 – 1805 р. при безпосередній участі Ніжинського грецького братства , засновником та меценатом якого у свій час став Іван Мазепа. Зведена на місці дерев”яної церкви 1692 р і першого мурованого храму Всіх Святих, який був розібраний «за ветхостью» у 1760 –х р .Культова споруда представляє собою архаїчний тип зальної церкви, поширений на Балканах. Має риси класицизму. Належить УПЦ Київського Патріархату.

Храм Всіх Святих має досить давню і складну історію, але саме її особливий шарм і велична архітектура неймовірно приваблюють до себе відвідувачів.

А починалося все з будівництва дерев”яної церкви в 1692 р ., дозвіл на яке отримала грецька громада , бажаючи мати свій православний храм у Ніжині. Потім на її місті побудували муровану церкву, реконструкція якої тривала в 1760-х р. , але не дала бажаного результату .Тому розпочали будівництво споруди з самого початку. На її місці заклали великий мурований підвал. Але внутрішні суперечки між ніжинськими греками перешкоджали будівництву. Відновлене воно було лише в 1800 р. Тоді ж до співпраці запросили відомого чернігівського архітектора Антона Карташевського, за проектом якого і був збудований храм Всіх Святих у 1805 р. Служба велася грецькою мовою.

На жаль, до нашого часу не збереглися ні художні розписи інтер”’ру, ні іконостас, ні церковні безцінні реліквії. Ніжинські майстри створили новий неперевершений дерев”яний іконостас, автором проекту і живописних робіт якого став відомий ніжинський художник Олександр Кошель.

4 грудня 1994 р. православна церква Всіх Святих відновила свої служіння після 34-річної перерви.

Замовити екскурсію м. Ніжином можна за телефонами: 098 4396516 (Геннадій Дудченко), 068 2356984 (Лілія Руденко), 068 3535957 (Сергій Зозуля)
Автор(-и): Кулик Л.Ю.

Місце на карті