Картинна галерея

Адреса: вул. Графська, 2
Графік роботи: понеділок – п’ятниця з 9.00 до 16.00
Web-сайт: http://ndu.edu.ua/
Контактна особа: директор музейного комплексу Парубець Анна Сергіївна
Email-адреса: muzeumndu@gmail.com
Категорії: Музеї;
показати на карті

Художня галерея Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя – унікальне явище сучасного українського мистецького простору. Унікальність полягає в гармонійному поєднанні давніх мистецьких традицій та сучасного арт - простору, де художники мають можливість організовувати власні виставки, де університетська та місцева громада проводять соціокультурні та освітні акції.

Основою та культурним ядром галереї є колекція картин, яку було подаровано почесним попечителем графом О. Г. Кушельовим - Безбородьком 4 вересня 1845 року з нагоди ювілею навчального закладу. «Повідомляючи про цей акт міністра народної освіти , він (О. Г. Кушельов – Безбородько – авт. ), зокрема, вказував: « Я дарую ліцею картинну галерею, яку я придбав у різних містах Італії та Європи і яка складається із 10 картин італійських шкіл до XVI ст.., флорентійської – 9 картин, римської – 12, ломбардської - 13, венеціанської – 12, неаполітанської - 5, генуезької – 16, іспанської – 5, французької – 20, німецької – 20, фламандської – 46, ново руської – 7. Усього 175 картин у позолочених рамах з умовою, щоб ці картини були розміщені у вільних залах будинку ліцею та служили розвиткові хорошого смаку, і залишалися завжди власністю цього навчального закладу». Разом із колекцією попечитель подарував каталог художньої галереї в шкіряній палітурці, де міститься інформація щодо атрибуції полотен: автор, назва, дата написання, в деяких випадках сума коштів, за яку було придбано ту чи іншу картину (загальна сума вартості картин становила на той час 12614 руб. ). У коридорах та авдиторіях полотна знаходилися до початку XX ст..

Дослідження побутування полотен на початку XX ст. ще незавершене, не вистачає фактажу, що стосується перебування колекції в Києві під час Другої світової війни. Точно відомо, що до Ніжинського державного педагогічного інституту ім. М. Гоголя картини повертаються в 1946 році, а в 1956-1957 роках відбувається робота з дослідження та часткової реставрації повернутих полотен. В архівах галереї зберігається акт прийому картинної галереї від 4 листопада 1957 р. Власне кажучи, з 1957 року картини зберігаються та виставляються в окремому приміщені і працюють в режимі картинної галереї, маючи власний графік роботи та співробітника музею. У 80-х роках картинна галерея поповнюється роботами різних художників, серед яких чудова колекція полотен українського живописця С. Ф Шишка та робота майстра балтійського пейзажу Ю. Феддерса. Сьогодні картинна галерея - найяскравіша частина музейного комплексу університету, який є невід’ємною складовою навчального, соціокультурного та виховного процесів навчального закладу.

Місце на карті