Будинок почесного громадянина А.І. Левченка

Датування: Початок 20 ст
№ наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 1566
Дата наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 2012-12-21
Охоронний № : 10033-Чр
Адреса: Вул. Небесної Сотні, 18
Категорії: Пам'ятки архітектури;
Доба: Імперська;
Статус: Об'єкт місцевого значення;
Персоналії: Юлійс Феддерс; П.О. Заболоцький; Г.А. Максимович; Ф.Д. Проценко;
показати на карті

Будинок почесного громадянина м. Ніжина А.І. Левченка, побудований на початку ХХ ст. З 1912 р. в ньому розташовувалась Ніжинська жіноча гімназія Ганни Федорівни Крестинської (1856- 1923), яка була заснована на громадські кошти. Будинок двоповерховий, цегляний, прямокутної форми, має багато декорований фасад. Зберігся майже у первинному вигляді.

Гімназія була заснована 1907 р. за ініціативою вчительки арифметики Ніжинської жіночої гімназії П.І. Кушакевич - Г.Ф. Крестинської. Не маючи потрібних коштів, Крестинська звернулася до громадськості Ніжина. Протягом літа 1907 було зібрано 2800 крб., на які спочатку відкрили 4-класну прогімназію у будинку Самохіної (вул. Гоголя, 14). З 1910 навчальний заклад був перетворений на гімназію.

З 1912 р. гімназія Г.Ф. Крестинської перейшла у будинок А.І. Левченка (можливо, звання почесного громадянина Ніжина Левченко отримав через те, що надав будівлю під гімназію). Ця гімназія мала 9 класів ( 7 основних і старший та молодший відділи підготовчого класу). У гімназії викладачами були: латиський публіцист Г. Ю. Федерс (син художника Ю.Я.Федерса), професори Ніжинського історико-філологічного інституту П.О.Заболоцький, Г.А.Максимович, культурно-музичний діяч Ф.Д. Проценко. Плата за навчання становила 50 – 100 крб. на рік.

У квітні 1919 гімназію очолила рада, заступником голови якої стала Крестинська. У 1920 перетворена на школу 2-го ступеня №10, потім на середню школу № 3. Нині у будинку міститься Ніжинський медичний коледж.

Місце на карті