Синагога Шнеєрсона

Dating: вул. Московська 22
Protection # (for objects of local significance) : 10038-Чр
Address: вул. Московська 22
Categories: architectural monument;
Epoch: the Imperial epoch;
Personalities: Ізраїль Ноах Шнеерсон;
show on the map

Синагога Шнеєрсона була збудована у 1850 р. Її первинна назва Молитовний дім імені Шнеєрсона, діяла з 1851 р. і до революційних подій ХХ ст. Це двоповерхова цегляна будівля, з характерними для середини ХІХ ст. монументальними оздоблювальними елементами.

Історія роду Шнеєрсонів виходить за межі України та СНД. Сьомий Любавицький ребе «ШЛІТА» Манахем Манднл Шнеєрсон є Головою нинішнього покоління іудеїв. Резмиденція Голів знаходиться в США. З Ніжином пов’язана діяльність трьох равинів Шнеєрсонів: Дов Бара бен Шнеура Зелмана, Ізраіля Ноаха бен Менахема Мендала і Менахема Ноаха бен Дов Бера. Синагога носила ім’я Шнеєрсона, що свідчить про великий внесок у розвиток релігійного руху в Ніжині, який був у ХІХ на поч. ХХ ст. століття одним з духовних центрів України.

Двоповерхова цегляна синагога імені Шнеєрсона, розташовувалась на вулиці Гімназійній. Відновила свою діяльність у 1921 р., а повністю припинила свою діяльність у 1933 р. 1928 року разом із двома церквами в Ніжині закрили дві синагоги і в приміщеннях синагог Любавицької і Золотницького відкрили клуби, а в 1930-і рр. у зв’язку боротьбою з релігією і буржуазним націоналізмом було закрито решту синагог, діяльність релігійної общини стала таємною.

Author(-s): Рой С. В., науковий співробітник НКМ ім. І. Спаського

Location on the map