Покровська церква

Dating: 1757- 1765рр
Protection # : 829
Address: вул. Покровська, 23
Categories: architectural monument; historical monument;
Epoch: the Cossack Age; the Imperial epoch;
show on the map

Мурована церква споруджена у формах барокко. За типом – тетраконх. До кубічного центрального об”єму з чотирьох боків прилягають екседри ( на півциркульні у плані приміщення) нижчі від основного об”єму. В середині зберігся живопис кін.18 ст.. В перш. половині 19 ст . з заходу прибудовано двох”ярусну ампірну дзвіницю. Церква належить УПЦ Київського Патріархату.

Ніжинська Покровська церква зводилась як храм-пам”ятник на честь визначної події- з нагоди запровадження в нашому місті Покровського ярмарку.. Та була й інша причина, що спонукала до будівництва храму.

Після надання Ніжину Магдебурського права ( 1625) у місті з метою укріплення кордонів новоствореної держави будується міцна дерев”яна фортеця. Католицький польський уряд не дуже сприяв спорудженню православних храмів. Але приблизно в 1633 р. на місці . яке колись називалось «горбом» була збудована дерев”яна церква Різдва Богородиці. Через кілька років потому на місці попередньої церкви збудували нову дерев”яну культову споруду, освятивши її цього разу на честь свята Покрови Богородиці. Саме цю назву народні перекази і пов”язують з відкриттям у Ніжині Покровського ярмарку . Сталася дана подія не пізніше 1636 року ( У 1668 р. церква була спалена військами воєводи Г.Ромодановського).

Сучасний мурований покровський храм побудований у 1757-1765 р. на кошти релігійної громади (купців). Первісно церкву увінчував високий купол з двома заломами, характерними для традиційної української архітектури бароко 17-18 ст.. У 19 ст на захід від храму було зведено двох”ярусну дзвіницю.

Стіни Покровської церкви були прикрашені олійним розписом, що свідчить про високу майстерність місцевих іконописців 18 ст. Усі ікони оздоблювалися срібними ризами. Яскравим витвором місцевих майстрів художнього лиття були мідні посріблені Царські Врата іконостасу.

З березня 1993 р тут регулярно проходить Служба Божа.

Author(-s): Кулик Л.Ю.

Location on the map