Пам’ятник Ю.Ф. Лисянському

Dating: 1974р
Address: перед храмом Іоанна Богослова
Categories: Monuments;
Personalities: Yurii Fedorovych Lysianskyi;
show on the map

1974 року до 200 – річчя від дня народження Ю.Ф. Лисянського встановлено пам’ятник у центрі Ніжина перед храмом Іоанна Богослова, настоятелем якого був батько мореплавця. Над проектом працювали скульптор К.В. Годулян та архітектор В.А. Костін.

Юрій Федорович Лисянський - видатний мореплавець, географ, засновник російської школи океанографії. Народився 14 квітня 1773 року у Ніжині у родині протоієрея Ніжинської церкви Іоанна Богослова Федора Лисянського.. Під час першої російської кругосвітньої подорожі (1803-1806) був капітаном судна «Нева». В усіх енциклопедіях значиться дата його народження 13 серпня 1773 р. На основі ж запису в метричній книзі м. Ніжина за 1773 р. документально підтверджена справжня дата народження Ю.Ф. Лисянського – 1 квітня (за старим стилем) 1773 р. У 1827 році перебуваючи у Ніжині Ю. Лисянський особисто подарував директору Ніжинського ліцею І. Орлаю повний комплект видання книги «Путешествие вокруг света на корабле "Нева" в 1803-1806 годах», яка зараз зберігається у Музеї рідкісної книги Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя.

Ім’ям Лисянського названо 12 географічних об’єктів, в тому числі гора на острові Сахалін та острів Лисянського (англ. Lisianski Island) в Гавайському архіпелазі (США). У 1909 р. Президент США, Теодор Рузвельт, заснував на острові державний заповідник (англ. sanctuary), у якому охороняються рідкісні птахи.

Location on the map