Комплекс споруд Ніжинського острогу (тюремного замку)

Dating: 1803-1817-й рр
Protection # : 10050-Чр
Address: вул. Покровська, 18, 18-а
Epoch: the Imperial epoch;
Personalities: А.Захаров; У.Кармалюк; Batiuk Yakiv Petrovych;
Categories: architectural monument;
show on the map

Ніжинський острог побудований по типовому проекту російського зодчого Андріяна Захарова згідно положень реформи початку ХІХ ст. по запровадженню в Російській імперії єдиної системи губернського управління і, як наслідок, розширення мережі закладів державного управління.

Ніжинський острог побудований по типовому проекту російського зодчого Андріяна Захарова згідно положень реформи початку ХІХ ст. по запровадженню в Російській імперії єдиної системи губернського управління і, як наслідок, розширення мережі закладів державного управління. Ніжинський острог складався з просторого прямокутного двору, оточеного високим муром зі сторожевими вежами на кутах, і будівель відповідного призначення всередині двору. У 1830 р. тут було ув’язнено Устима Кармалюка (1787-1835), народного героя, керівника селянського повстання на Поділлі проти закріпачення.

Під час Другої світової війни на подвір’ї Ніжинського острогу фашистськими окупантами було страчено 150 жителів с. Червоні Партизани за допомогу партизанам (липень 1942 р.). Влітку 1943 р. у в’язниці острогу утримували заарештованих членів Ніжинської підпільної організації під керівництвом Я.Батюка.

В 2008 році на території колишнього острогу було встановлено пам’ятні знаки жертвам Голодомору 1932-1933 рр. та політичних репресій.

Author(-s): Дмитренко Н.М.

Location on the map