Дзвіниця Всіхсвятської церкви

Dating: 1705 р
Address: вул. Гребінки 31
Categories: Lost places;
Epoch: the Imperial epoch;
Personalities: A. Kartashevskyi; Діонісій;
show on the map

Дзвіниця була споруджена в 1705 р. на території Всіхсятської церкви. Як і сама церква, вона кілька разів перебудовувалася. Свій остаточний вигляд вона отримала під час будівництва 1800–1805 рр. Трьохярусна дзвіниця мала витончені декоративні деталі, характерні для неокласицизму, колони корінфського ордена, завершувалася банею. Це була найвища споруда у місті, слугувала своєрідним орієнтиром для місцевих жителів

Дзвіниця була споруджена в 1705 р., на території Всіхсятської церкви. Як і сама церква, вона кілька разів перебудовувалася. Свій остаточний вигляд вона отримала завдяки будівництву, розпочатому 1800-го року. Оскільки її первісний проект за цей час було втрачено, грецька громада запросила до співпраці відомого чернігівського архітектора Антона Карташевського. Саме за його проектом у 1805 р. і було завершено будівництво церкви і дзвіниці.

Під час будівництва до храму прибудували портик, звели третій ярус дзвіниці, четверик барабану, змінили оригінальні обрамлення вікон та дверей, позбавили будівлю автентичного карнизу та пілястрів, заклали цеглою фігурні ніші. Вийшла така собі суміш бароко, історизму та неокласицизму.

Цікавими для сучасників, є свідчення володимирського генерал-губернатора князя І.М. Долгорукова, який двічі відвідав Ніжин, та залишив докладні описи своїх мандрівок. В одному з них він згадує про дзвіницю Всіхсвятської церкви: «Поміж новими будівлями можна виділити Грецьку церкву. Вона схожа на всі нові собори, які ми бачили в Одесі та Херсоні. Іконостас та оздоблення церкви виконане у грецькому стилі. Дзвіниця гарна та наскрізна. На жаль, поскупились греки зробити з третім уступом ще один поверх, вона буда б тоді взірцевої краси».

Дзвіниця була найвищою будівлею в місті: 9 м висоти, та 4 м ширини. Була зруйнована у 1930-х рр., у зв’язку з проведенням антирелігійної кампанії. До нашого часу вона не збереглася, і не реконструювалась жодного разу.

Author(-s): Рой С. В., науковий співробітник НКМ ім. І. Спаського.

Location on the map