Благовіщенський монастир

Dating: 1702-1820 рр.
Number of the order of the Ministry of Culture of the entry in the register : 970
Date of the order of the Ministry of Culture of the entry in the register : 1963-08-24
Protection # : 830-1
Address: Вул. С. Яворського, 14
Categories: architectural monument;
Epoch: the Cossack Age; the Imperial epoch;
Status: Architectural monument of national importance;
Personalities: Stefan Yavorsky; H.I. Ustynov; V. Chernyaev;
show on the map

Благовіщенський чоловічий монастир один з трьох монастирів м. Ніжина. Обитель була створена за ініціативою митрополита Стефана Яворського після освячення новозбудованого у м. Ніжині Благовіщенського собору у 1717 р. Під час монастирської реформи Катерини ІІ отримав статус монастиря другого класу. Неодноразово горів та відбудовувався. До нашого часу збереглись монастирські будівлі Благовіщенського собору, торгових рядів, келій, будинку настоятеля та трапезної. У 1921 р. був закритий радянською владою відроджений на початку ХХІ ст. Належить Українській православній церкві Московського патріархату.

Благовіщенський чоловічий монастир було створено за ініціативою митрополита Стефана Яворського після освячення новозбудованого у м. Ніжині Благовіщенського собору у 1717 р. Для будівництва собору ще на початку ХУІІ ст. митрополитом було викуплено цілий міський квартал, що прилягав до вул. Московської (тепер вул. Гоголя). Саме ця територія, обнесена огорожею і формувала центральну садибу монастиря. Щоб монастир мав земельні маєтності до нього було приєднано більш давній Ветхоріздвяний (Георгіївський) монастир разом із володіннями. Фундатор монастиря Стефан Яворський опікувався обителлю до самої смерті у 1722 р. Він прагнув відкрити при монастирі школу вчених ченців. Для цієї мети подарував обителі власну бібліотеку та зібрав значну суму. Однак реалізувати цей задум ієрарх не встиг. Бібліотека С. Яворського незабаром була переведена у Харків. У ХУІІІ ст. монастир кілька разів горів. Наймаштабніша пожеже 1798 р. знищила практично всі будівлі монастиря: келії, трапезну, господарські приміщення. Постраждав і сам Благовіщенський собор. Руйнування були настільки значимі, що постало питання про закриття обителі. Однак на початку ХІХ ст. настоятелем згорілого монастиря було призначено молодого енергійного архімандрита Віктора Черняєва, який за 20 років свого керівництва відродив та розбудував обитель. Було відремонтовано головний собор, зведено вздовж вул. Гоголя камяні торгові ряди, що здавались в аренду ніжинським купцям, нові келії, трапезну, готель для прочан, комплекс господарських будівель та теплу Петропавлівську церкву з дзвінницею. У другій половині ХІХ ст. ніжинський Благовіщенський чоловічий монастир функціонував як монастри другого класу. Кількість ченців змінювалась в межах 15-30 чоловік.

У 1921 р. монастир було закрито радянською владою. Відроджений на початку ХХІ ст. Належить Українській православній церкві Московського патріархату.

Author(-s): Дудченко Г.М.

Location on the map