Будинок ніжинського повітового дворянського зібрання

Dating: перша половина ХІХ ст
Address: вул. Гоголя
Categories: Lost places;
Epoch: the Imperial epoch;
Personalities: M.Zankovetska; T.G. Shevchenko; Oleksandr Stepanovych Afanasiev-Chuzhbynskyi; П.Ф.Кушакевич; І.К.Карпенко-Карий; P. Saksagansky; M. Sadovsky;

Будівля втрачена під час Другої світової війни. Побудована була у пер. пол. ХІХ ст. у стилі класицизму. Призначалась для зустрічей повітового дворянства, проведення благодійних заходів, балів. У 1846 р. в будинку дворянського зібрання було влаштовано прийом на честь приїзду до міста Т.Г. Шевченка. У великій залі влаштовувались концерти, театральні вистави. В одній з таких вистав у 1876 р. взяла участь у якості актирси М.К. Адасовська (Заньковецька)

В будинку повітового Дворянського зібрання в 1846 р. під час перебування в Ніжині читав для присутніх свої твори Т.Г.Шевченко. У 70-ті роки ХІХ ст. у місті було створено аматорську театральну трупу І.С.Раковича – повітового предводителя дворянства, в складі якої на сцену дворянського зібрання у 1876 році вперше вийшла М.К. Адасовська (Заньковецька), Наприкінці ХІХ – в першій половині ХХ ст. на сцені дворянського клубу виступали корифеї українського театру І.К.Карпенко-Карий, П.К.Саксаганський, М.К.Садовський, український бандурист Т.М.Пархоменко, відбувалися концерти місцевих виконавців. Під час визволення міста від німецько-фашистських загарбників у вересні 1943 р. будинок Дворянського зазнав значних руйнувань. У повоєнні роки владою міста вирішено було його не відбудовувати. На місці будинку Дворянського зібрання після встановлення тут у 1974 р. погруддя Ю.Ф.Лисянському з нагоди 200-річчя від дня його народження облаштували сквер. Поруч знесли два дещо понівечені, але цілком придатні для відновлення будинки ( один з них – друкарня В.М.Меленевського) – на їх місці наприкінці 50-х рр. постав будинок міського комітету КПУ за типовим проектом для тогочасних офіційних резиденцій влади.

Author(-s): Дмитренко Н.М.