Пам’ятник Т.Г. Шевченку

Датування: 21 вересеня 1991р
Адреса: парк ім. Т. Г. Шевченка
Категорії: Пам'ятники;
Персоналії: Т.Г. Шевченко;
показати на карті

21 вересня 1991 року відкрито у Ніжині пам’ятник Т.Г. Шевченку.
Монумент установлено на центральній алеї міського парку, який носить ім’я поета. Автор – відомий український скульптор, народний художник Олександр Павлович Скобліков (1929-2005).

Скульптор відтворив образ поета, у такому приблизно віці, у якому він був у Ніжині у 1846 році. На пам’ятнику – молодий Т.Шевченко, який присів відпочити на камінь. Він одягнутий у плащ, поли його розстебнуті. Позаду – трохи піднятий вітром капюшон. Галстук вітер закинув на плече. Трохи розставлені ноги, прав – зігнута, і здається, що весь тягар тіла лежить на ній. Ліва – трохи витягнута. Таке розміщення ніг пов’язане з нерівністю поверхні каменю. Права рука витягнута і лежить між ногами. В ній знаходиться книга, ліва рука торкається до правої біля книги.

Весь корпус тіла трохи нахилений вперед.

Бронзова скульптура поета знаходиться на прямокутному постаменті із цілісного граніту. На передній стінці викарбовані слова:

Не дуріте самі себе,

Учітесь, читайте,

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь. (Т. Шевченко)

Тарас Григорович Шевченко двічі відвідував Ніжин (1843, 1846).

Зупинявся в Ніжинському готелі «Не минай». Зустрічався з ліцеїстами, одному з яких, М.В. Гербелю, в його альбом написав вірші, присвячені М.В. Гоголю. Відвідав Дворянський клуб (знаходився на території скверу Лисянського).

У поїздці його супроводжував випускник Ніжинського Фізико-математичного ліцею, письменник О.Ф. Афанасьєв-Чужбинський.

Згадки про Ніжин є в повістях Шевченка «Княгиня», «Музикант», «Капитанша», «Близнецы» та у листі Шевченка до свого родича В.Т. Шевченка.

Замовити екскурсію м. Ніжином можна за телефонами: 098 4396516 (Геннадій Дудченко), 068 2356984 (Лілія Руденко), 068 3535957 (Сергій Зозуля)

Місце на карті