Будинок аптеки Михайла Лігди - найстарішої приватної аптеки на Лівобережній Україні (1777 рік)

Датування: Друга половина 18 ст
№ наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 1566
Дата наказу МКТ/Мінкультури про внесення до реєстру : 2012-12-21
Охоронний № : 10036-Чр
Адреса: Вул. Московська, 2- б
Категорії: Пам'ятки історії; Пам'ятки архітектури;
Доба: Імперська;
Статус: Об'єкт місцевого значення;
показати на карті

У цьому будинку в 1777 році було відкрито приватну аптеку відставним лікарем Ізюмського гусарського полку ніжинським греком Михайлом Лігдою. Аптека є найстарішим приватним аптечним закладом на Лівобережній Україні. За час свого існування будинок не зазнав суттєвих перебудов. За своїми архітектурними формами і пропорціями він гармонійно вписується у оточуюче історико-архітектурне середовище і являє собою зразок фасадної забудови Старого Міста рубежу 18 – 19 століть. У приміщенні діє музейний куточок, де представлені документи про історію відкриття аптеки, старовинний аптечний посуд, шафа для медикаментів, давні рецепти ліків.

Аптеку було відкрито з дозволу Медичної колегії. У рапорті про огляд аптеки Лігди 1778 року доктор медицини П.Паульсон констатував її відповідність поставленим вимогам, наявність необхідного набору ліків, посуду та меблів.

Будинок аптеки – одноповерхова кам`яна споруда на підвалі. Будівля мала два входи з вул. Московської. Горище із заґратованими вікнами – використовувалося для сушіння та зберігання лікарських рослин. При аптеці був власний аптекарський город.

В плані будинок має складну форму, що викликано конфігурацією ділянки. Пластичне вирішення фасадів будується на використанні рамового каркасу, утвореного із карнизів та пілястр. В оформленні карнизу використано зубчастий фриз. Віконні прорізи різної ширини. Над вужчими прорізами вміщено півкруглі сандрики, над ширшими – трикутні. Будівля є рідкісним на Лівобережжі прикладом споруди 18 ст. такого призначення.

За час свого існування будинок не зазнав суттєвих перебудов. За своїми архітектурними формами і пропорціями він гармонійно вписується у оточуюче історико-архітектурне середовище і являє собою зразок фасадної забудови Старого Міста рубежу 18 – 19 століть.

Місце на карті