Будинок, в якому жив видатний латвійський художник Ю.Я.Федерс

Датування: ХІХ ст
Адреса: площа ім. Миколи Гоголя,7
Доба: Імперська;
Персоналії: Юлійс Феддерс;
Категорії: Пам'ятки історії;
показати на карті

У вересні 1905 року в цьому будинку поселилася родина видатного латвійського художника Юлійса Яновича Федерса (1838-1909 рр.). Син художника Георгій навчався в Ніжинському історико-філологічному інституті. 1909 року Юлійс Федерс помер. Могила художника знаходиться на Троїцькому кладовищі.

Будинок, в якому жив латвійський живописець, засновник реалістичного пейзажного живопису, академік Петербурзької Академії мистецтв Юлійс Янович Федерс, розташований на площі імені Миколи Гоголя, 7 (колишня вул. Інститутська, район НДУ). Нині – будівля Ніжинської санепідемстанції.

У вересні 1905 року родина митця переїхала з Латвії до Ніжина, бо син художника Георгій виявив бажання навчатися в Ніжинському історико-філологічному інституті. Поселилися Федерси в будинку неподалік від інституту, де живописець і помер. Могила Юлійса Яновича знаходиться на Троїцькому кладовищі.

На будинку, де мешкав художник, встановлено меморіальну дошку: «В цьому будинку 1905-1909 рр. жив видатний латиський живописець, академік Федерс Юлійс Іванович». Також на будинку встановлено пам’яткоохоронну дошку: «Українська РСР. Пам’ятка історії. Історична будівля. Охороняється державою, пошкодження карається законом».

Одна картина митця – «Куточок графського парку в Ніжині», датована 1905-м роком, зберігається в картинній галереї Ніжинського державного університету.

Місце на карті